Czytanie dobre na nudę

W czasie deszczu dzieci się nudzą…

Słowa znanej piosenki są bardzo znaczące, ale nuda dotyka dzieci nie tylko w czasie złej pogody. Brak zainteresowań i mądrych rozrywek doprowadza najczęściej do tego, że najmłodsi korzystają całe dnie z komputera lub z telewizora, co nie jest ani dobre dla ich rozwoju, ani zdrowe. Najgorsza sytuacja dotyczy tych dzieci, które przebywają same w domu, a rodzice pracują – brak nadzoru doprowadza do różnego rodzaju eksperymentów lub wpadania w złe towarzystwo, dlatego też w takim przypadku trzeba poprosić o pomoc dziadków lub rozważyć przedszkole czy chociażby opiekunkę. Możliwość osobistego zajęcia się dziećmi gwarantuje przynajmniej kilka okazji do zabawy z nimi – nie ma nic lepszego od czasu spędzanego wspólnie z rodzicami.

Jak się zająć znudzonymi dziećmi?

Nieraz sama bliskość mamy lub taty zapewnia dziecku poczucie bycia w centrum zainteresowania. Trzeba starać się od pierwszych dni życia maleństwa jak najwięcej z nim „rozmawiać” – nieważne, że nie odpowie lub nie zrozumie większości słów, ale takie mówienie, opowiadanie o tym co się robi, co się dzieje w domu ma doskonały wpływ na rozwój dziecka. Gdy już zacznie ono mówić, będzie miało o wiele lepszy zasób słów. Pierwsze zabawy mogą polegać na śpiewaniu, wykonywaniu ruchów i powtarzaniu ich, chowaniu się lub chowaniu małych przedmiotów – odnajdywanie ukrytych rzeczy rozbudza wyobraźnię i ćwiczy zręczność. Gdy maluszek będzie nieco starszy, trzeba powoli wprowadzać go w świat fantazji i bajek. Jest to pora na czytanie; przynajmniej kilkanaście minut dziennie to duży zysk dla dziecka i dla rodziców.

2 Komentarze

  1. Fajne są też gry – literaki, ale to już wtedy gdy mamy starszego maluszka, który zaczął uczyć się czytać i pisać.

  2. Czytanie jest super. Staram się codziennie czytać przynajmniej kilka stron mojej córce zanim zaśnie. Widzę efekty, mamy też bardzo dobry kontakt.

Skomentuj

Your email address will not be published.


*