Przedszkole, babcia czy opiekunka?
Odpowiednia opieka nad dzieckiem w wieku przedszkolnym
Zanim dziecko rozpocznie naukę w szkole, wymaga opieki i elementarnego przygotowania do szkolnych obowiązków. W zależności od tego, jakie są poglądy i możliwości rodziców, może ono trafić do przedszkola, ale może też zostać w domu z rodzicami lub z jednym rodzicem (jeśli nie pracują), z babcią, starszym rodzeństwem, ewentualnie opiekunką. Każda z tych opcji ma pewne zalety. W przypadku jednak chęci dbania o psychospołeczny rozwój dziecka dobrze jest wykorzystać to, co oferują przedszkola – z reguły nic nie jest w stanie zastąpić kontaktu z rówieśnikami, a taki jest niezbędny zarówno w tym okresie, jak i później podczas nauki w szkole. Niektórzy rodzice unikają przedszkoli z obawy przed niewłaściwym traktowaniem ich pociech. Nie są pewni, czy w tłumie innych dzieci pracownicy poświęcą każdemu wystarczającą ilość uwagi. Rozwiązaniem jest wybranie placówki prywatnej, która nie ma tak wielu wychowanków, więc wszyscy będą odpowiednio zadbani.
Sprawdzone dobre prywatne przedszkola w Warszawie to np. Przedszkole niepubliczne https://www.piccolo.waw.pl/.
Jeśli nie przedszkole…
Niektóre dzieci bardzo źle reagują na rozłąkę z rodzicami lub nie chcą przebywać poza domem. W takim przypadku lepiej jest zrezygnować z przedszkola, niż na siłę wyprawiać tam dziecko i fundować mu traumę psychiczną. W domu może zająć się nim babcia (przy okazji gwarantuje to lepszą integrację rodziny), jak również opiekunka z zamieszkaniem lub dochodząca. W opiekę można włączyć też elementy nauki, które w odpowiednim wieku dziecka byłyby poruszane w przedszkolu, dzięki czemu do szkoły trafia przygotowane, nie ma braków w stosunku do innych osób w klasie.
Mi się wydaje, że to nie zależy od chodzenia do przedszkola czy niechodzenia, tylko od samego dziecka. W przedszkolach też jest wiele takich dzieci które ciągle płaczą i wołają mamę, co poważnie utrudnia prowadzenie zajęć…
O dzieciach które nie chodziły do przedszkola różnie się mówi, i naprawdę często są to dzieci niedostosowane społecznie, nie radzą sobie w grupie.