Przedszkole, babcia czy opiekunka?

Odpowiednia opieka nad dzieckiem w wieku przedszkolnym

Zanim dziecko rozpocznie naukę w szkole, wymaga opieki i elementarnego przygotowania do szkolnych obowiązków. W zależności od tego, jakie są poglądy i możliwości rodziców, może ono trafić do przedszkola, ale może też zostać w domu z rodzicami lub z jednym rodzicem (jeśli nie pracują), z babcią, starszym rodzeństwem, ewentualnie opiekunką. Każda z tych opcji ma pewne zalety. W przypadku jednak chęci dbania o psychospołeczny rozwój dziecka dobrze jest wykorzystać to, co oferują przedszkola – z reguły nic nie jest w stanie zastąpić kontaktu z rówieśnikami, a taki jest niezbędny zarówno w tym okresie, jak i później podczas nauki w szkole. Niektórzy rodzice unikają przedszkoli z obawy przed niewłaściwym traktowaniem ich pociech. Nie są pewni, czy w tłumie innych dzieci pracownicy poświęcą każdemu wystarczającą ilość uwagi. Rozwiązaniem jest wybranie placówki prywatnej, która nie ma tak wielu wychowanków, więc wszyscy będą odpowiednio zadbani.

Sprawdzone dobre prywatne przedszkola w Warszawie to np. Przedszkole Bajeczka (Prywatne przedszkole Warszawa Bemowo).

Jeżeli dziecko jest zbyt małe aby iść do przedszkola, dobry niepubliczny żłobek Warszawa to Żłobek Bambino.

Jeśli nie przedszkole…

Niektóre dzieci bardzo źle reagują na rozłąkę z rodzicami lub nie chcą przebywać poza domem. W takim przypadku lepiej jest zrezygnować z przedszkola, niż na siłę wyprawiać tam dziecko i fundować mu traumę psychiczną. W domu może zająć się nim babcia (przy okazji gwarantuje to lepszą integrację rodziny), jak również opiekunka z zamieszkaniem lub dochodząca. W opiekę można włączyć też elementy nauki, które w odpowiednim wieku dziecka byłyby poruszane w przedszkolu, dzięki czemu do szkoły trafia przygotowane, nie ma braków w stosunku do innych osób w klasie.

2 Komentarze

  1. Mi się wydaje, że to nie zależy od chodzenia do przedszkola czy niechodzenia, tylko od samego dziecka. W przedszkolach też jest wiele takich dzieci które ciągle płaczą i wołają mamę, co poważnie utrudnia prowadzenie zajęć…

  2. O dzieciach które nie chodziły do przedszkola różnie się mówi, i naprawdę często są to dzieci niedostosowane społecznie, nie radzą sobie w grupie.

Skomentuj

Your email address will not be published.


*